Forum forum.napiprojekt.pl Strona Główna


 FAQFAQ  RegulaminRegulamin   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj  

Pilnowanie standardów
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.napiprojekt.pl Strona Główna -> Propozycje rozwoju
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lamer26



Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 318

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Nie Lut 14, 2010 22:45    Temat postu: Pilnowanie standardów Odpowiedz z cytatem

Witam
Naszła mnie pewna mysl po przeczytaniu postu o fps.
Czy NP nie moglby troche bardziej zadbac o to, aby pliki z napisami trzymały standardy.
Jest wiele błedów, ktore mozna wyłapac, sporo ktore mozna automatycznie poprawic a przy okazji moznaby tez poinformoac o tych błedach uploaderów (coby na przyszłosc zwrocili uwage).

Dwa ktore przychodza mi do głowy to:
- napisy nachodzace na siebie czasowo czyli taka sytuacja
{500}{1000}
{1000}{1500}
powinno wygladac tak:
{500}{999}
{1000}{1500}


- czeste spacje przed lub po znaku podziału sublinii "|"

Czy program NP nie moze takich błedów automatycznie poprawiac?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz
Członek zespołu








Ostrzeżenia:

PostWysłany: Nie Lut 14, 2010 22:45    Temat postu: Klikając w reklamę wspierasz serwis



Powrót do góry
criskrakow
Członek Zespołu NapiProjekt



Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 3282

Podziękował: 23
Łącznie otrzymał 130 podziękowań w 129 postach

Skąd: KRK Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Nie Lut 14, 2010 23:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akurat nie mi odpowiadać w tej kwestii więc nie będę tego robił,natomiast zastanawiam się w czym takie błędy użytkownikowi przeszkadzają? Przeciętny użytkownik nawet często-gęsto nie wie albo go to nie interesuje w jakim formacie sciągneły się napisy ,ważne żeby się dało je odtworzyć i przeczytać .Dla mnie osobiście ważniejsze by było żeby napisy były w formacie który oferuje dużą dokładność synchronizacji a czy będzie to mDVD czy mpl2 to tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia .
_________________
JEŚLI CI POMOGŁEM - KLIKNIJ PRZYCISK PODZIĘKUJ.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
admin
Członek Zespołu NapiProjekt



Dołączył: 04 Cze 2006
Posty: 1859

Podziękował: 5
Łącznie otrzymał 51 podziękowań w 50 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Nie Lut 14, 2010 23:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lamer26 napisał:

Czy program NP nie moze takich błedów automatycznie poprawiac?


Wersja 1.0.7.0, ktora zostanie w najblizszym czasie udostepniona bedzie w znaczym stopniu ingerowala w "wyglad" napisow (bedzie mozliwosc zmiany formatu, konwersji standardowych informacji takich jak "/" na np. "{y:i}" w zaleznosci od formatu).

Mozliwe (nie obiecuje), ze do programu zostanie dodana mozliwosc korekcji bledow w napisach. Dzieki czemu uzytkownicy wspolnymi silami beda mogli stworzyc liste czesto spotykanych bledow. Np.: "[dowolne znaki]yjsć[koniec slowa]" zmien na "[dowolne znaki]yjść[koniec slowa]", dzieki takiej regule slowa "wyjsć, przyjsć" itp. automatycznie zostana zmienione na "wyjść, przyjść" - takich przykladow mogacych przejsc przez "automatyczna korekte" w jezyku polskim jest mnostwo.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lamer26



Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 318

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Nie Lut 14, 2010 23:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@criskrakow - akurat bład z nachodzącymi czasowo napisami moze miec znaczenie dla uzytkowników, ktorzy odtwarzaja filmy w stacjonarnych DVD.
Miałem takie, ktore takich linijek nie chciało poprawnie czytać.
Poza tym, co taki zapis ma oznaczac?
{1}{1000}1
{500}{1100}2
Kiedy linijka "1" ma sie skonczyc wyswietlac a linijka "2" zacząć?
Zwłaszcza, ze bład jest tak łatwo poprawić...

A co do formatu - mysle, ze moderatorzy nie pozwalają na zmiane formatu napisów z dokładnego mpl2 czy mDVD na wstretny TMP. Mam racje?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
criskrakow
Członek Zespołu NapiProjekt



Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 3282

Podziękował: 23
Łącznie otrzymał 130 podziękowań w 129 postach

Skąd: KRK Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 00:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o stacjonarne odtwarzacze NIGDY nie spotkałem się problemem z odczytywaniem takich nachodzących na siebie napisów(A znam się na tym nieźle bo miałem styczność z tym tematem).
A co do formatu to nie chodziło mi o to żeby zmieniać go na gorszy ale właśnie na lepszy czyli na bardziej precyzyjne i lepsze czyli mDVD czy mpl2 . Jako że mam przyjemność pracowania przy moderowaniu tych napisów uwierz mi że około 50% jest wciąż w przestarzałych ,a co za tym idzie niedokładnych formatach Smile
A co do twoich przykładów to proste :
{1}{1000}1 (skończy się na 499)
{500}{1100}2 (zacznie się na 500)

A jeszcze jedno dodam do tematu automatycznej konwersji na np.format mDVD ,czasami zdarza się że napisy w TMP z powodu podanego tego samego czasu wyświetlania konwertują się w sposób który nie pozwala na nadążanie za napisami(sam mam czasami taki problem gdy konwertuje TMP do mDVD w programie SubEdit)
_________________
JEŚLI CI POMOGŁEM - KLIKNIJ PRZYCISK PODZIĘKUJ.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
lamer26



Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 318

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 00:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@criskrakow - nie wiem czy się nie spotkałeś, ja się spotkałem.
Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że to był jakiś samsung (po upgradzie oprogramowania na jakieś nieoficjalne problem znikł)

W kontekście mojego przykładu - sam piszesz, że pierwsza linijka ma skończyć się wyświetlać na klatce 499. Dlaczego więc tolerować zapis, aby wyświetlała się do 1000?

Spotkałem się też z innym problemem z wyświetlaniem - mianowicie philips albo panasonic kolegi ucinał zbyt długie linijki - nie zawijał ich, tylko ucinał. No ale ten problem wyeliminować już dużo trudniej i raczej nie da się automatem.


A co do formatu - ważne jest aby moderatorzy kontrolowali, czy dane napisy mają dokładność mDVD czy mpl2 a nie TMP. To nie zawsze jest takie oczywiste. Np. czy taka poprawka byłaby ok (zakładając jakieś poprawione literówki)?
{367}{467}/wszyscy myślą,|/że coś z tobą nie tak.
{543}{622}/Myślą, żeNeutral/"są ludzie w moim życiu".
{623}{701}/Dlaczego nie w twoim?
{754}{819}/Lecz najdziwniejsze jest,
{820}{948}/że możesz mieć ludzi wokół siebie|/i nadal być samotnym".


{360}{464}/wszyscy myślą,|/że coś z tobą nie tak.
{551}{622}/Myślą, żeNeutral/"są ludzie w moim życiu".
{623}{703}/Dlaczego nie w twoim?
{743}{814}/Lecz najdziwniejsze jest,
{815}{946}/że możesz mieć ludzi wokół siebie|/i nadal być samotnym".

???
Moderatorzy?


A jeżeli występuje błąd o którym piszesz (czyli dwie linijki w TMP z identycznym czasem rozpoczęcia) to oznacza to tylko i wyłącznie błąd w napisach TMP i tyle. Tego automatycznie, poprawnie przekodować do mDVD się nie da. No i oczywiście samo automatycznie przekodowanie do mDVD też nic nie daje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
criskrakow
Członek Zespołu NapiProjekt



Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 3282

Podziękował: 23
Łącznie otrzymał 130 podziękowań w 129 postach

Skąd: KRK Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 00:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lamer26 napisał:

A co do formatu - ważne jest aby moderatorzy kontrolowali, czy dane napisy mają dokładność mDVD czy mpl2 a nie TMP. To nie zawsze jest takie oczywiste. Np. czy taka poprawka byłaby ok (zakładając jakieś poprawione literówki)?
{367}{467}/wszyscy myślą,|/że coś z tobą nie tak.
{543}{622}/Myślą, żeNeutral/"są ludzie w moim życiu".
{623}{701}/Dlaczego nie w twoim?
{754}{819}/Lecz najdziwniejsze jest,
{820}{948}/że możesz mieć ludzi wokół siebie|/i nadal być samotnym".


{360}{464}/wszyscy myślą,|/że coś z tobą nie tak.
{551}{622}/Myślą, żeNeutral/"są ludzie w moim życiu".
{623}{703}/Dlaczego nie w twoim?
{743}{814}/Lecz najdziwniejsze jest,
{815}{946}/że możesz mieć ludzi wokół siebie|/i nadal być samotnym".
Nie wiem czy zrozumiałem ten twój przykład ,generalnie te napisy są ok ale nie wiem co miały dowieść .A dokładność formatów wynika z zastosowanych znaków czyli [] lub {} ,wiecej na ten temat jest w innym dziale .
My moderatorzy nie mamy fizycznych możliwości sprawdzic tego typu błędów ,naprawdę jest mnóstwo innych problemów które staramy się wyeliminowac a te o których piszesz nie sa na tyle przeszkadzajace w oglądaniu filmu żeby się nimi zajmować .Praca o której piszesz byłaby wręcz pracą ręczna i nie wartą czasu na to poświęconego. A jeśli uważasz inaczej weź sie za poprawianie takich błędów ,zobaczymy ile zrobisz zanim ci sie znudzi.
_________________
JEŚLI CI POMOGŁEM - KLIKNIJ PRZYCISK PODZIĘKUJ.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
criskrakow
Członek Zespołu NapiProjekt



Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 3282

Podziękował: 23
Łącznie otrzymał 130 podziękowań w 129 postach

Skąd: KRK Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 00:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lamer26 napisał:
@criskrakow - nie wiem czy się nie spotkałeś, ja się spotkałem.
Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że to był jakiś samsung (po upgradzie oprogramowania na jakieś nieoficjalne problem znikł)
Spotkałem się też z innym problemem z wyświetlaniem - mianowicie philips albo panasonic kolegi ucinał zbyt długie linijki - nie zawijał ich, tylko ucinał. No ale ten problem wyeliminować już dużo trudniej i raczej nie da się automatem.

Sam sobie odpowiedziałeś odnośnie problemów ,wystarczy poczytać instrukcje mieć chęć i wszystko będzie czytało prawidłowo .A problem z ucinaniem tekstu to już inna historia,co śmieszniejsze to raczej błąd tego co pisze napisy niż odtwarzacza bo jasno jest określona ilość liter na jedeną linię i jeśli jest ta wartość przekroczona to nie można mieć pretensji do producenta który robi soft w oparciu o jakieś założenia.
_________________
JEŚLI CI POMOGŁEM - KLIKNIJ PRZYCISK PODZIĘKUJ.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
lamer26



Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 318

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 07:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wiec po kolei:
podany przeze mnie przykład napisów w mDVD był podchwytliwy - pierwszy cztery linijki są w dokładności mDVD ale już cztery kolejne w dokładności TMP. Oczywiście na pierwszy rzut oka tego nie widać, dlatego mam nadzieję, że po stronie NP sprawdza to jakiś skrypt i podpowiada moderatorom (???). Ja osobiście sprawdzam to sobie w specjalnie stworzonym do tego celu pliku excela.

Piszesz, że dokładność napisów wynika z zastosowania {} lub [] - nie do końca. Z zastosowania w/w formatów wynika tylko i wyłącznie maksymalna dokładność. Ale równie dobrze może być to dokładność do 1 sekundy, jak w podanym przeze mnie przykładzie (wersja 2)

Tak więc moim zdaniem program powinien wam podpowiadać, jaką dokładność posiadają wrzucane napisy, właśnie po to, aby przypadkiem nie zamienić poprawnego mDVD na mDVD z dokładnością TMP (czy analogicznie mpl2).

Co do błędu nachodzenia czasowego - oczywiście, że we wrzucanych przeze mnie napisach go nie uświadczysz. Można go oczywiście poprawić w subedicie (funkcja "popraw napisy"), ja korzystam z własnego programu. Na pewno nie postulują poprawek ręcznych. Postuluję poprawianie tego po stronie serwera, bądź jeszcze wcześniej - po stronie klienta NP.

A co do chęci i czytania instrukcji - przypominam, że soft o którym pisałem był nieoficjalny, więc teoretycznie straciłem gwarancję na odtwarzacz. Dodatkowo był to odtwarzacz starszej osoby, która sama nigdy by sobie z problemem nie poradziła. A problemu by nie było, gdyby trzymać się standardów, co zresztą nie jest jakoś specjalnie kłopotliwe a wynika tylko i wyłącznie z niewiedzy uploaderów napisów.
Ilość liter w jednej linijce też nie jest jasno określona, bo standard mówi o maks 50 znakach, co lepsze grupy tłumaczące trzymają się zasady aby nie przekraczać 45, ale np. manta E3 łamie już około 40-42 litery (w zależności od tego, jakie litery zostały użyte).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
criskrakow
Członek Zespołu NapiProjekt



Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 3282

Podziękował: 23
Łącznie otrzymał 130 podziękowań w 129 postach

Skąd: KRK Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 10:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No,to teraz wiem o co ci chodziło w tych przykładach ,tylko czy różnica 7-9 klatek na sekundę jest aż tak istotną różnicą żeby o to kruszyć kopie ? Akurat dla mnie ważniejsza jest ogólna synchronizacja napisów w filmie i pisze to tylko dlatego że na forum najwięcej jest postów z prośbami o naprawienie synchro do filmu a nie o poprawienie dokładności wyświetlania poszczególnych napisów,gdzie różnice są po 0,3-0,4 sekundy .to tak naprawdę "pikuś" w porównaniu z TMP gdzie minimalna różnica jest sekundy. A wreszcie co do poprawek napisów ,przyznam że dla mnie wciąż ważniejsze jest odpowiednia długość czasu wyświetlania linii napisu od tego czy następna linia na nią najdzie ,bo przeciętny zjadacz chleba nawet tego nie zauważy .
_________________
JEŚLI CI POMOGŁEM - KLIKNIJ PRZYCISK PODZIĘKUJ.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
criskrakow
Członek Zespołu NapiProjekt



Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 3282

Podziękował: 23
Łącznie otrzymał 130 podziękowań w 129 postach

Skąd: KRK Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 10:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lamer26 napisał:
Co do błędu nachodzenia czasowego - oczywiście, że we wrzucanych przeze mnie napisach go nie uświadczysz. Można go oczywiście poprawić w subedicie (funkcja "popraw napisy"), ja korzystam z własnego programu. Na pewno nie postulują poprawek ręcznych. Postuluję poprawiani

No i oczywiście najważniejsze - SZACUNEK za to że chce ci się poprawiać i wrzucać napisy i że robisz to tak solidnie. Rzadko kto teraz zwraca na to uwagę ,że juz nie wspomnę o translatorach które wręcz wysypują się od niektórych użytkowników .
_________________
JEŚLI CI POMOGŁEM - KLIKNIJ PRZYCISK PODZIĘKUJ.


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
lamer26



Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 318

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 11:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wiec postaram się po kolei wyjaśnić:
- odpowiednia długość wyświetlania linii również dla mnie jest bardzo ważna - mój program również to poprawia, wydłużając linie do pewnego wyliczonego optimum wszędzie tam gdzie się da. Nie trzeba tego robić zamiast, można jednocześnie z pilnowaniem aby napisy "nie nachodziły".
Oczywiście, jeżeli pojawia się następna linijka tekstu, to czasami wydłużyć odpowiednio się nie da, ale wtedy trzeba już poprawiać synchro w danym miejscu ręcznie.

Natomiast, co do tego TMP to mnie trochę zasmuciłeś - myślałem, że będzie to dość jasne.

Przykład nr 2, to są dokładnie napisy w TMP. Tyle tylko że przerobione na mDVD gdzie fps=23,976. Natomiast ich dokładność jest właśnie do 1 sekundy.

Gdyby fps było równe 25 wtedy wyglądałoby to tak (pomijając czasy zakończenia bo one nie są ważne):
{50}{}
{250}{}
{525}{}
Tyle że w tym przypadku od razu widać, że jest to dokładność TMP, natomiast jeżeli fps=23,976 albo 29,970 to jest to już trochę zafałszowane i na pierwszy rzut oka tego nie zaważysz. Dlatego pytam, czy program NP dla moderatorów wam to podpowiada. I z twojej odpowiedzi rozumiem, że niestety nie? Byłoby to IMO duże niedopatrzenie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
admin
Członek Zespołu NapiProjekt



Dołączył: 04 Cze 2006
Posty: 1859

Podziękował: 5
Łącznie otrzymał 51 podziękowań w 50 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 11:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lamer26 napisał:
Np. czy taka poprawka byłaby ok (zakładając jakieś poprawione literówki)?


Duzo zalezy od komentarza poprawki, ktorego niestety tutaj nie napisales.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lamer26



Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 318

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 12:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Komentarz byłby taki: poprawione synchro, poprawione literówki.
Dla ułatwienia mogę podać jakiś dłuższy fragment. Podać?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
admin
Członek Zespołu NapiProjekt



Dołączył: 04 Cze 2006
Posty: 1859

Podziękował: 5
Łącznie otrzymał 51 podziękowań w 50 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Pon Lut 15, 2010 12:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,

strone z tym tematem otworzylem wczoraj wieczorem, a dzisiaj napisalem powyzszego posta, widze ze do tego czasu temat znaczaco sie rozwinal i niektore kwestie zostaly juz wyjasnione. Nie korzystamy z skryptu, ktory sprawdzalby dokladnosc napisow, czy mozesz udostepnic Twoj plik Excela, ewentualnie przeslac na PW? Jestem ciekawy jak rozwiazales ta kwestie. W rozwiazaniu, ktore przychodzi mi do glowy wymagane jest podanie FPS filmu.

pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.napiprojekt.pl Strona Główna -> Propozycje rozwoju Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


RSS

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group