Forum forum.napiprojekt.pl Strona Główna


 FAQFAQ  RegulaminRegulamin   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj  

Autorstwo Napisów
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.napiprojekt.pl Strona Główna -> Pytania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
smnowoczesna



Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 2351

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Polska Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Czw Sty 28, 2010 11:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krótko wtrące swoje 5 groszy

Usuwanie stron www - jestem za usuwaniem

Powod ? Napisy wygladają jak sterta reklam www

Co by sie dzialo gdyby kazdy tak zaczal wrzucac ??

Tworzyl by sie spam jakich malo a z ktorym przeciez walczymy.

Ile osob sprawdzi ten termin do ktorego podajesz link ?? Kilka

Wiekszosc po prostu ogladnie film i wylaczy odtwarzacz.

A jesli ktos bedzie ciekawy co dane slowo znaczy to raczej sam kliknie te myszke 2 razy zeby wejsc w wikipedie.

Trudno jest czasem dostosowac sie do wszystkiego co by kazdy z uzytkownikow chcial tymbardziej ze naprawde nie ma na forum zadnego tematu ani osob chetnych zeby takie linki - odnosniki z dana terminologia - w danych napisach zamieszczac.

2 sprawa podzial linii

Dla mnie sensowniej jest podzielic np.

Jestem na wyjeździe, jutro wracam do kraju.|Bartek

niz

Jestem na wyjeździe, jutro|wracam do kraju. Bartek

ale to tez zalezy od dlugosci tekstu i tego jak sie to na ekranie miesci.

Jesli sie miesci wybieram pierwsza opcje jesli nie drugą i po prostu musze przebolec.

Duzo zreszta zalezy od wielkociczcionki jaka sie ma ustawiona .

Ustawisz czcionke małą to Ci cale zdanie sie w jednej linii zmieści.

Tak wiec nie zawsze idzie dostosowac sie do kazdego.

Znowu jak ktos widzi slabo to ustawia duża czcionkę i wtedy 3 wyrazy maja 3 linie.

Wszystkim sie nie dogodzi.
_________________
smnowoczesna - moderator forum, członek Zespołu NP


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklamiarz
Członek zespołu








Ostrzeżenia:

PostWysłany: Czw Sty 28, 2010 11:42    Temat postu: Klikając w reklamę wspierasz serwis



Powrót do góry
lamer26



Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 318

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Czw Sty 28, 2010 12:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ja też chętnie 3 grosze.

IMO elektron podał bardzo jasne przesłanki, co do sensu umieszczania linków do poszczególnych wyjaśnień i mnie się jego punkt widzenia podoba. Jeżeli serial "Liczby" jest rzeczywiście tak skomplikowany to pewnie ma to sens. Z tego co rozumiem, linki pojawiają się na samym końcu (na napisach?), więc o śmieceniu raczej nie ma mowy.
reasumując - ja bym takie linki zostawiał. Powstaje oczywiście problem oprogramowania tego, ale to już wasza brożka.

Zresztą rozumiem, że idea wyrzucania linków z napisów była jednak trochę inna - chcieliście uniknąć spamowania. I chwała. Ale link do strony kinomanii, czy dark project czy innej, równie zasłużonej grupy to chyba jednak nie spamowanie. Reasumując - moim zdaniem powinna powstać lista linków których nie usuwacie. Chociażby z uwagi na szacunek do tłumacza, z którego pracy po części wasz serwis korzysta.

Linki typu kup u mnie na allegro - sprawa jest bezdyskusyjna.

A co do dzielenia linii: ideałem byłaby sytuacja, gdzie każdą linijkę udałoby się podzielić w miarę na pół, zgodnie z sensem wypowiedzi, dodatkowo tak, aby górna linia była odrobinę dłuższa niż dolna.
no ale, jak wiemy, tak się często nie da.

W podanym przykładzie:
"Jestem na wyjeździe, jutro wracam do kraju. Bartek." zostawienie bartka w osobnej linii wygląda dziwnie.
Ja bym podzielił:
Jestem na wyjeździe,|jutro wracam do kraju. Bartek.
albo tak
Jestem na wyjeździe, jutro wracam|do kraju. Bartek.

Zaś co do wielkości czcionki - no sorry, ale to nie ma żadnego znaczenia.
Standard mówi o maks 50 znakach w linii, co lepsi starają się trzymać 45 znaków a już ideałem byłoby trzymać się 40 znaków.
Powód - większość DVD zaczyna łamać linie gdzieś około 40 znaku (w zależności od szerokości liter). pół biedy jak łamią, niektóre zwyczajnie ucinają.
A jak wychodzi ci, że te 50 znaków ci nie starcza to lepiej zmień całe zdanie, bo potencjalny odbiorca i tak nie zdąży tego przeczytać...
No chyba, że ogląda na komputerze, 30cm od ekranu, ale w dzisiejszych czasach to już byłby mały masochizm...

uff, słowami klasyka: "i to by było na tyle".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
elektron



Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 24

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Czw Sty 28, 2010 13:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jeszcze odnośnie moich linków.
Linki robię, bo czasami, żeby zrozumieć o co chodzi w danym odcinku, trzeba sie trochę wgłębić w dane pojecie. Daję sobie głowę urwać, że wielu ogląda ten serial, aby tylko "zaliczyć". Patrzy na jakieś pojęcie w cudzysłowie i nie rozumie go, ale ma to gdzieś - nie sprawdzi, bo po co.
Linki są dla tych nielicznych. Nawet jeśli byłyby to 3 osoby, to RESZCIE, która z nich nie skorzysta i tak one nie przeszkadzają, bo zaczynają się wyświetlać na samym końcu odcinka. Wtedy 99% osób już robi "pstryk" - po seansie.
I nie rozumiem też, dlaczego od razu ma to być nazywane śmietnikiem, czy reklamą? Jaki śmietnik? Czy 5s-10s tuż przed końcem odcinka - na napisach końcowych nazywasz śmietnikiem?
To, że inni tego nie stosują, to nie moja wina - ja bym to nazwał zwykłym lenistwem, (może za mocne słowo, ale nie mam teraz nic innego) bo wydaje mi się, że w większość seriali, czy filmów można znaleźć pojęcie, które jest trudne. Fakt, można sobie wejść na Google i samemu znaleźć, ale ja daję linki do stron, z których skorzystałem przy danym pojęciu. Skoro ja już przegrzebałem gugla, żeby znaleźć dobry odpowiednik wraz z opisem, to umieszczenie tego na końcu nie sprawia mi żadnego problemu. Potem Ci chętni do poszerzenia wiedzy robią kopiuj-wklej i wsio. Nie muszą w trakcie odcinka grzebać po guglu, czy po seansie wertować napisów za danym pojęciem, którego nie zrozumieli, tylko mają podane wszystko na tacy - w przypadku moich napisów już wiedzą, że będą mieli to podane na tacy na końcu Wink

Co do linków w środku napisów, to się zgadzam - takie coś powinno się czyścić, bo rzeczywiście zaśmieca napisy. Osobiście, jak na ironię nie spotkałem się nigdy z linkami-reklamami w środku napisów, więc nie wiem o co wam chodzi.
To, że w intro/początku/końcu napisów autor wrzuci swój nick z adresem email (jak ja) lub stroną grupy napisowej, to ja nie nazwałbym tego reklamą i wg mnie umieszczanie takich informacji, to powinien być obowiązek. Zawsze można wtedy szybko wytropić autora i mu podziękować albo jobów nawrzucać. Np: kolesiowi, który wrzucił napisy z translatora. Niestety nie ma obowiązku, więc takich ludków nigdy się nie znajdzie, dzięki czemu dalej, ku swojej uciesze, będą praktykować robienie ludzi w wuja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
smnowoczesna



Dołączył: 21 Kwi 2008
Posty: 2351

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Skąd: Polska Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Czw Sty 28, 2010 15:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiesz to nie jest takie czepianie sie dla samego czepiania
nic nie mam do linkow - odnosnikow do stron grup tlumaczacych
ale np. osobiscie mialem juz maile z pretensjami ze walczymy ze spamem i reklamą, tepimy strony www ale dla niektorych robimy wyjatek
potem dochodza glupie teksty typu "a moze przeslecie liste dla jakich stron robicie wyjatek a jakich nie" itd.

ciekawe ile bys zdzierżył takich mailów ??

a my jednak "troszkę" tych napisow sprawdzamy...

po drugie wejsc w napisy, skopiowac link i wkleic go w przegladarke zajmuje tyle samo co wpisanie danego slowa w google - kij ma zawsze dwa konce...

ja osobiscie zawsze bylem za wlasciwym tekstem filmu czyli co gadaja w filmie to ma być w napisach.

Linki odnoszące sie do pewnych wyrażen w tekscie uwazam za zbędne gdyz nie dotyczą bezpośrednio tlumaczonych dialogów.

Takie jest moje zdanie i nie kazdy musi sie z nim zgadzac.

Jesli zalozmy czegos nie rozumiem to ze tak powiem "na swiezo" pauzuje film, lukam co dane stwierdzenie znaczy i jade dalej.

Po np. 2 godzinnym seansie czesto czlowiek nie pamieta ze jakies tam slowo dziwne padlo zalozmy w 15 minucie...

To tak jak w przyslowiu : "co masz zrobic jutro zrób dziś" czyli nie odkladaj na pozniej...

wiec ja tez wole od razu sprawdzic co to znaczy niz pozniej czytac linki...

Ale tak jak mowie - to tylko moja opinia.
_________________
smnowoczesna - moderator forum, członek Zespołu NP


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
elektron



Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 24

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Czw Sty 28, 2010 15:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skopiować sobie możesz - proszę bardzo. Tylko często Google wyświetliłoby Ci 0 wyników do skopiowanego pojęcia, które mogłoby przecież zostać dodatkowo spolszczone/odmienione. Strona, z której dane pojęcie, tak jakby wyewoluowało może mieć związek z daną tematyką, dzięki której można zrozumieć o co chodzi. W Numb3rsach dość często nie ma odpowiedników polskich, więc trzeba coś wymyślić - i trzeba to tak zrobić, żeby miało to ręce i nogi. Głupoty jest bardzo łatwo wpisać - w końcu i tak nikt nie będzie się nad tym zastanawiał, tak? Gorzej jak zechce mu się to sprawdzić. Po samodzielnym skopiowaniu można grzebać i grzebać. Bawić się w usuwanie wyrazów z wyrażenia, czy odmianę i dalej nie znaleźć sensownych informacji.

Masz swoją opinię, rozumiem, ale skoro linki są na samym końcu odcinka i nikomu w oglądaniu nie przeszkadzają, to dlaczego od razu mają iść pod młotek - bo będzie ładniej? A kto to zobaczy, skoro 10s przed pojawieniem się linków wyłączy oglądanie i raczej nie będzie do tego wracał?
Nie dajmy się zwariować z tym "profesjonalizmem" napisów. Skoro to napisy, to od razu musi być sam tekst tłumaczenia? Nie zapominaj, że te napisy są dla ludzi, a nie telewizji, więc każde dodatki, które uprzyjemniają seans i inne, które nie przeszkadzają w oglądaniu, a są chociażby dla niektórych pomocne, powinny być przepuszczane.

To jest moje zdanie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lamer26



Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 318

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Czw Sty 28, 2010 16:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może jakaś ankieta?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bilo
Członek Zespołu NapiProjekt



Dołączył: 22 Lip 2008
Posty: 3241

Podziękował: 10
Łącznie otrzymał 26 podziękowań w 24 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Czw Sty 28, 2010 17:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to jak większość się wypowiada w tym temacie, to ja też swoje dodam.
Ja należę do grupy moderatorów Nowych Napisów, i na szczęście nie mam tego rodzaju dylematów.
Ponieważ nie usuwam linków, e-mail etc...
Uważam że rzeczywiście nie ma w tym nic złego aby tak owe miały miejsce na końcu napisów, nawet bym powiedział że to bardziej pożyteczne niż szkodliwe.
Tyle tylko że jeśli takie napisy będą przepuszczane i linki nie będą usuwane, najpierw przydało by się sprawdzić czy ten a ten link jest faktycznie pożyteczny czy nie.
I moim zdaniem tu jest "pies pogrzebany".
_________________
Bilo-moderator forum i napisów, członek zespołu NP




Crux Sacra Sit Mihi Lux
_____________________________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Yahoo Messenger MSN Messenger
elektron



Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 24

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 0 podziękowań w 0 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Czw Sty 28, 2010 17:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i tutaj np przydałaby się segregacja na sprawdzonych tłumaczy.
Ja daję linki zawsze pożyteczne i nigdy niczego nie reklamuję, bo ja nie sklepikarz HEHE.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lamer26



Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 318

Podziękował: 0
Łącznie otrzymał 1 podziękowań w 1 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Czw Sty 28, 2010 18:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A nie było gdzieś informacji, że linki są usuwane przez jakiś automat?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bilo
Członek Zespołu NapiProjekt



Dołączył: 22 Lip 2008
Posty: 3241

Podziękował: 10
Łącznie otrzymał 26 podziękowań w 24 postach

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: Czw Sty 28, 2010 18:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak tak są, o ile się nie mylę.
Ja ogólnie, tak szerzej się na ten temat wypowiadałem, jeśli taka propozycja by "chwyciła".
_________________
Bilo-moderator forum i napisów, członek zespołu NP




Crux Sacra Sit Mihi Lux
_____________________________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Yahoo Messenger MSN Messenger
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.napiprojekt.pl Strona Główna -> Pytania Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


RSS

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group